Nereye Bu Gidiş?

ahmedbozdag avatar   
ahmedbozdag
Hayatın akışına kısa bir mola...

Hayat bir koşuşturmaca, kaybolmuş gidiyoruz. Hesaplar yarım, beklentiler, beklenenler, kalanlar ve gidenlerin haddi hesabı yok. Hızına yetişemediğimiz hayatın çarkları arasında mutluluk oyunları oynuyoruz.

 

Bir diploma, bir araba, bir ev vesaire vesaire. Mutluluğun asıl kaynağını unuttuk. Kalbi yorgunluktan yenik düşmüş ruhsuz bedenlerin dünyasında yaşıyoruz. Yürüdüğümüz yollar! bizi hep çıkmaz sokaklara sürüklüyor.

 

Gerçi neydi mutluluk; sevgi, saygı, hoşgörü, şefkat, merhamet ne demekti. Bu duyguları ne ara kaybettik bizler. Ne ara hesaplarımız daha bol sıfırlı hesap cüzdanlarının kabarması üzerine kurulmaya başladı.

 

Şeref, güven, dürüstlük, sadakat... Bu kavramları ne ara kaybettik. Bu bencilliğin asıl kaynağı nedir. Para kazanma tutkusu, şan, şöhret, makam mevki kazanma hırsı mı?

 

Neden yetmiyor bu koca Dünya bizlere. Neyi niçin paylaşamıyoruz. Akıllar firarda, uykuları haram olmuş bir neslin sarhoş görüntüsü yansımakta. Kulaklar sağır, duymaz olmuş acı feryatları. Neden ve niçin, nasıl oldu bu hal bizde bilinmez.

 

Peki neyi biliyoruz. Gayemiz nedir? Niçin varız ve neden yaşıyoruz bu hayatı. Kapkara bir geceyi andıran soluk yüzlerde umut adına bir kırıntı yok mudur acaba?

 

Zaman kavramı anlamını yitirmiş, akrep ve yelkovan yarışı bitmek bilmiyor. Sancılı günlerin biri bitmeden diğeri başlıyor. Her gün aynı terane. Sokaklar, caddeler kalabalıklar ile dolu. Hayatlar anlamsızca savrulmakta. Eller tetikte, ego tatmini için basmakta aklı baştan alan cihazlara. Kim, kimin için neden ve nasıl bir hayatın serüveni içerisinde. Kimlikler kayboluyor, soluk bir resme dönüşüyor şahsiyetler satırların arasında. Yazdıkça içi acıyor insanın bu manzaraya.

 

Hınca hınç dolu, sokaklar, caddeler, kafeler, AVM, otobüs ve metrolar. Ancak bu kalabalıklar arasında yapayalnız yaşayan milyonlarca yorgun kalp.

 

Pembe sırtlanların (dizilerin) dünyasında kaybolmuş benliklerin evlerimize taşındığını görüyoruz. Kalplerin harab olduğu şatafatlı ve lüks evlerimizde çatır çatır çatlıyoruz.

 

Çölde susuzluktan ölmek üzere olan bir kimsenin susuzluğu gibi anne baba şefkatine ve merhametine muhtaç milyonlarca minik kalp. Yüksek duvarlar ile örülü bir hapishaneyi andıran evlerde ellerde cihazlar, odalara hapsolmuş bir nesil ve duyarsız ebeveynler.

 

Ceplerde kuruş yok ama bankalara köle olmuş tüketim çılgını, milyonları bulan, borç bataklığında debelenen bir toplumunun manzarası. Seküler hayatların dijital dünyasında daha çok haz ve daha hep dahası için garip bir mücadele.

 

Sonsuzluk hasreti fıtratın gereği, lakin fani âlemin kapılarını sonuna kadar zorluyoruz. Bizi dünyaya bu kadar çakılı kılan ne vardı. Yerin altındakiler üstündekileri kat be kat makam, mevki, mal mülk, saltanat yarışında ezerken ne idi bizi alıkoyan sonsuz âlemden.

 

Hayallerin yokluğunda kabuslar ile uyanıyor ruhumuz her gün her sabah. Dünya yüklerinin ağırlığı altında ezilmekten kurtulamıyor. Çıkış yolu arıyor gece ve gündüz. Her yolun sonu çıkmaz sokak. Her yolun sonu, başından belli olan bir maceraya sürüklüyor bizleri. Çıkmaz sokaklar ruhunu daha da derin yaralamakta.

 

Hasret yakıyor sineleri. Uzaya bile ulaşan insan yanıbaşındaki herkese uzak bir hayatı yaşamakta. Bir benlik duygusu sardı tüm ölü bedenleri. Ruhlar daralmakta, yalnızlığın pençesinden kurtulamıyor. Neden ve niçin, nasıl bir halin acınası manzarası. Dur durak bilmeden koşan siz ey kalabalıklar, nereye bu gidiş!

 

Unutma ki; kararan ruhların dünyasında umudun müjdecisidir her yeni gün. Kışın ardından gelen bahar müjdeler bizlere umudu. Yeni doğan her bebeğin gülümsemesi muştular umudu. Kalplerin en kuytu köşelerinde kalan iman kırıntılarıdır bizi umutlandıran.

 

Dur, düşün, sorgula, arayış içinde ol. Kaçmak yerine üzerine git. Yalnız değilsin, çaresiz hiç değilsin unutma ve daima hatırla ilahi mesajı;

 

Ey kendi aleyhlerine olarak haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.” Zümer Suresi 53. Ayet

 

Selam ve Dua ile...

 

30/03/2021

Ahmet Bozdağ

0 Yorum

Hiçbir yorum bulunamadı